14 Şubat 2014 Cuma

Teknelerde Kullanılan GPS Sistemleri


Günümüzde kullanılan bir çok GPS sistemleri vardır. Elbette bunların çoğu deniz ulaşımı için de geliştirilmiştir. İlk deniz seyahatlerinde pusula ve haritalar yardımı ile yön bulmak mümkündü. Teknolojinin gelişmesiyle ilk telsiz telefonlardır. Bu sistemle yardımlaşma, haber verme gibi fonksiyonlar kullanılabilir hale gelmiştir. Günümüzde VHF telsiz telefon olarak geçen cihazlarda deniz kanalı 77’dir. Balıkçılık faaliyetleri için düzenlenmiştir. Genel çağrı kanalı ise 16 olarak bildirilmiştir. Bu sayede balıkçılar daha koordine halde çalışabilmektedir.
Daha sonra geliştirilen cihazlar ise ekometre ve derinlik ölçerlerdir. Bunlar günümüzde çok. Balık ve dip görüntüsü yaklaşık olarak belirlenir ve iyi görüntüler veremezler. Bu tip ürünler gırgır avı için bile artık tercih edilmemektedir. Avantaj olarak ucuzdurlar ve sığ sularda başarılırdır fakat en büyük maliyet giderleri çıktı alınması için üretilen kâğıttır. Renkli monitörlere de sahip değildirler. Bunların yerine günümüzde balık bulucular kullanılmaktadır. Bu balık bulucuların avantajları renkli monitörlere sahip olmalarıdır. Bunun haricinde gün geçtikçe fiyatları daha da uygun hale gelmektedir. Anlaşılması daha kolaydır ve kesin bilgiler verirler. Dip yapısı, çevredeki cisimler ve balık büyüklüğüne kadar belirlemek mümkündür. Tüm balıkçılık teknelerinde, tekne ve av özelliğine göre belirlene bilirler.
kullanılmayan echosounderler olarak geçerler
Sonarlar çoğunlukla harita üzerinden mevki belirlemek ve su kütlesinin hareketlerini gözlemek için kullanılırlar. Balık buluculardan farkları gönderdikleri ses dalgalarının açısından kaynaklanmaktadır. Renkli olabilen modelleri mevcuttur. Bunların yanı sıra sadece uygu sistemine bağlı olarak çalışan GPS’ler vardır. Arabalarda kullanılan sistem ile aynı şekilde çalışırlar ve yön bulmak için kullanılırlar. Pusuladan sonra çok geliştirilmiş olan sistemlerdir.

Bu tip sistemlerin hepsi balıkçılık ve denizcilik için çok önemlidir. Ve muhakkak ki av verimine katkısı olan ürünlerdir. Türkçe kılavuz içerisinde olmasa bile yüklenme olasılığı vardır.

http://www.balikmarketim.com/
http://tr.wikipedia.org/wiki/GPS 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder